ÚJ EGÉSZSÉGÜGYI CENTRUM, BÓLY
MEGHÍVÁSOS TERVPÁLYÁZAT
. . . . .
Építész tervező:
GYERGYÁK JÁNOS DLA
BORSOS ÁGNES DLA
STRAUB LAURA
. . . . .
Építész tervező munkatárs:
KALKÁN DÓRA
. . . . .
Látvány:
KOVÁCS ATTILA
. . . . .
Tervezés:
2023
. . . . .
ELŐZMÉNYEK
Bóly Város Önkormányzata egy minden előírásnak megfelelő, modern akadálymentes egészségügyi centrumot kíván kialakítani a városközpontban a meglévő egészégügyi centrum épületének felhasználásával a mellette lévő terület - ahol rossz állapotban lévő épületek állnak – bővítési területként történő felhasználásával.
Bóly Város Önkormányzata a beruházás megvalósításához támogatást nyert a Területfejlesztési Operatív Program Plusz keretében meghirdetett Helyi egészségügyi és szociális infrastruktúra fejlesztése című TOP-Pusz -3.3.2- 21 azonosító számú pályázat keretében.
TERVEZÉSI HELYSZÍN BEMUTATÁSA
Tervezési kiírás kiterjedt tervezési területe - Bóly, Szabadság utca 1/B-től Szabadság u. 7-ig (hrsz.: 960, 958, 958/1, 958/2, 957) Bóly Város Önkormányzat 1/1 tulajdonában van - az alábbi egységekből áll:
-
- A Szabadság utca 1/B. szám (hrsz.: 960) alatt tálalható a jelenlegi egészégügyi centrum, az épület átalakításával és hozzáépítéssel lehetséges az új egészégügyi centrum épületének kialakítani. Az ingatlan udvarán megtalálható ügyeleti ellátás épülete, illetve rendeltetése felülviszgálandó.
A telek megközelítését mentőautóval elérhetővé kell tenni.
- A Szabadság utca 1/B. szám (hrsz.: 960) alatt tálalható a jelenlegi egészégügyi centrum, az épület átalakításával és hozzáépítéssel lehetséges az új egészégügyi centrum épületének kialakítani. Az ingatlan udvarán megtalálható ügyeleti ellátás épülete, illetve rendeltetése felülviszgálandó.
-
- A Szabadság utca 3. szám (hrsz.: 959) alatt jelenleg a régi bölcsőde épületében konditerem és szociális lakások kerültek kialakításra. Az épület rossz műszaki állapota miatt bontása javasolt.
-
- A Szabadság utca 5/A., 5/B. (hrsz.: 958/1,958/2) alatti ingatlanokon műszakilag elavult állapotú épületek találhatók. Tervezési program szerint tartalékterület, az épületek szükség esetén elbonthatók.
-
- Szabadság utca 7. (hrsz.: 957) alatti ingatlanokon műszakilag elavult állapotú épületek találhatók. Tervezési program szerint tartalékterület, az épületek szükség esetén elbonthatók.
TERVEZÉSI KONCEPCIÓ
ÁLTALÁNOS ELVEK
A tervezési kiírás szerint a tervezési koncepciónk az alábbi szempontokra épült:
- A tervezendő egészségügyi központ kompakt telepítése, elrendezés a meglévő épített és természeti környezetbe oly módon, hogy azzal új energiákat, új lehetőségeket teremtsünk a meglévő értékek bemutatására, illetve megoldási javaslatokat fogalmazzunk meg meglévő problémák megoldása kapcsán.
- A fenntarthatóságot, valamint a rétegződéseket (=ütemezés) figyelembe véve olyan terv megfogalmazása, ami további fejlesztési lehetőségeket képes előkészíteni Bóly város központi területén.
URBANISZTIKAI ELVEK
Bóly városának fejlesztési, rendezési és településképi dokumentumainak tanulmányozása, valamint helyszíni bejárások során az alábbi összefüggéseket tekintettük urbanisztikai szempontból meghatározó tervezési elvnek:
- A Szabadság utca és a kastélypark viszonyának újragondolása. A településszerkezeti viszonyokat figyelembe véve a tervezési területen belül jelentős potenciál található a park és a Szabadság utca, vagy tágabban értelmezve a park és a város viszonyának újragondolására. Javasoljuk a jelenleg három égtáj felől feltárt kastélypark (délről Ady Endre utca, nyugatról Park utca, északról részlegesen Ybl utca, ennek folytatása szükséges lenne) a város központi területének számító Szabadság utca felöli megnyitásának – gyalogos és kerékpáros forgalom számára - megkezdését.
- A Szabadság utca mentén, a kastélypark irányába rendezetlen hátsó kertekkel forduló építési telkeken (hrsz.: 957, 958/1, 958/2, 959, 960) a hatályos településrendezési tervek „Vt-2”, sűrű, maximálisan 70%-os beépítést tesznek lehetővé. Az egészségközpont telepítésén és a kastélypark megnyitáson túl javasoljuk új fejlesztési területek előkészítését és így a Szabadság utca és a kastélypark között egy új vegyes funkciójú tömb kiépítésének megkezdését (1. ütemben az egészségközpontot is kiszolgáló infrastrukturális beruházások megvalósításával). A hosszabb távon kiépítendő új szolgáltatások, kereskedelmi egységek, lakó rendeltetések Bóly számára új perspektívát nyithatnak a város és az egészség (egészségközpont és park közelsége) illetve a város és. a pihenés, rekreáció (park, szolgáltatások) kapcsolatában.
ÉPÍTÉSZETI ELVEK
A kialakult állapotot és a fenntarthatóságot figyelembe véve az alábbi összefüggéseket tekintettük építészeti szempontból meghatározó tervezési elvnek:
- Az épület telepítésnél a meglévő rendelőintézet megtartását (egy szintes épületté történő visszabontásával), a meglévő sürgősségi betegellátás épületének elbontását valamint az urbanisztikai elvek teljesítését: új parkkapcsolat illetve későbbi fejlesztések előkészítését.
- A funkciók racionális telepítésével, közlekedő terek csökkentésével, illetve kompakt forma kialakításával igyekeztünk megoldani az építési költségek optimalizálását, a térélmény kialakítást magas minőségű belső és külső tér (város-tér-utca-kert) kapcsolatokkal.
- Az épület tömegalakítása során domináns, de nem hivalkodó formaelemek alkalmazása.
- Anyaghasználat során a meglévő környezetben fellelhető anyagok (tégla, fém) és színek (terrakotta, szürke) alkalmazása.
TÁJÉPÍTÉSZETI ELVEK
A előző fejezetekben ismertetett elvek szerint a tervezett Egészségügyi Centrum kialakítása során lehetőség nyílik arra, hogy annak környezetét összenyissuk a parkkal, amely ma Bóly zöldfelületi rendszerének központi eleme, amely használati értékét a közpark-funkció jelenti. A kastélypark jelenleg „Z-2” besorolású, helyi jelentőségű természetvédelmi terület. A megváltozott parkhasználatok, az új területi lehatárolások és funkciók, valamint az időközben kialakult fő átközlekedési irányok miatt a park jelenlegi szerkezete nem tükrözi a tájképi parkokra jellemző hajdani térszerkezetet, egykori jellegzetességei – a látványkapcsolatok és e tengelyek – szinte teljesen elenyésztek. A város önkormányzata 2019- 2020 folyamán kezdett a park és környező területeinek átfogó revitalizációjába. Ekkor készült el a terület növényállományának részletes terepi felmérésére, majd ennek alapján megkezdődött a növényállomány és úthálózat felújítása, a déli oldalon levő bölcsőde és a mellette levő parkrész és játszótér kialakítása, új bejáratot adva ebből az irányból a parknak. Ebbe a tendenciába jól illeszkedik a tervezett Egészségügyi Központ felőli nyitás koncepciója, amely a parknak a város központi részéről történő elérését erősíti. A gépkocsival történő megközelítés és parkolás mellett javasoljuk a Bólyban igen elterjedt kerékpáros megközelítés lehetővé tételét is a park felől, ahol jelenleg is nagy átmenő kerékpáros forgalom van.
A tervezéssel érintett terület a kataszteri térkép alapján nem volt a kastélypark része, ennek ellenére a park felőli részen jellemzően fás állományok találhatóak. Az ajánlatban kitértünk ennek a növényállománynak a felmérésére, mivel ez alapján lehet meghatározni, hogy a két terület zöldfelületi kapcsolatai hogyan alakíthatóak ki, vannak-e olyan dendrológiai értékek, amelyek megőrzésre érdemesek.