CSÁNYI PINCÉSZET IMPOZÁNS BORTERASZÁNAK TERVEZÉSE, VILLÁNY
MEGHÍVÁSOS TERVPÁLYÁZAT

. . . . .

Építész tervező:
GYERGYÁK JÁNOS DLA
BORSOS ÁGNES DLA

. . . . .

Építész tervező munkatárs:
KALKÁN DÓRA
FÁBOS ATTILA

. . . . .

Látvány:
VARGA KONRÁD

. . . . .

Tervezés:
2023

. . . . .

munka bemutatása:

TERVEZÉSI KONCEPCIÓ

A tervezési kiírás szerint a tervezési koncepciónk az alábbi szempontokra épült:
  • 1. A kívánt funkció kompakt elrendezése oly módon, hogy az épület és környezet kapcsolatát, az épület belső és külső tereiből a kilátást maximalizálni lehessen. Az előbbiek figyelembevételével a meglévő lift sávjába helyeztük el dobozszerűen a szükséges kiegészítő funkciókat, amik előtt a déli irányban egybefüggő fogyasztó és rendezvényteret hoztunk létre belső és külső terekkel.
  • 2. Az épület tömegalakítása során a villányi borvidék tájképéből kiindulva, a pincék magastetőinek sorolását tekintettük kiinduló elvnek. Több verzió megvizsgálását követően arra jutottunk, hogy ez a fajta tető telepítés megfelelő lehet, azonban az egész épület lefedésére túlzó méretet öltene (és ezáltal többlet költséget eredményezne), ezért az alap ötletet lapostetővel kombinálva alkalmaztuk.
  • 3. Az épületet könnyűszerkezetes fa vagy tömörfalas CLT szerkezettel javasoljuk megvalósítani. A meglévő kialakítás kapcsán – tágas, osztás nélküli fogyasztó és rendezvénytér - kiegészítő acél tartószerkezetek alkalmazására a sor kerülhet.
  • 4. A funkciók racionális telepítésével, közlekedő terek csökkentésével illetve kompakt forma kialakításával igyekeztünk megoldani az építési költségek optimalizálását, azonban az „impozáns” kialakítás – 180os panorámaterasz, magas minőségű burkolatokkal kialakított belső és külső terek – költségnövelő tényező.
TERVEZÉSI HELYSZÍN BEMUTATÁSA

Tervezési terület a hrsz.: 795/8 ingatlan. A telken helyezkednek el a meglévő borászati funkció üzemi épületegyüttesei is. A 2022-ben bővített térszín alatti raktárépület északi oldalán kapcsolódik a meglévő pincerendszerhez turisztikai igények kiszolgálására, vezetett csoportok által megközelítve. A tervek szerint a borteraszhoz belső térben itt valósul meg vertikális közlekedési rendszer (lépcső és lift) kiépítése, ami a borterasz megközelítésének elsődleges útvonalaként fog működni (látogatói, személyzeti, feltöltési), azonban a külső gyalogos nyomvonalak tervbe integrálása (jelenlegi fogadóépület a tervezési területtől délkeletre, valamint a közeli parkoló a tervezési területtől nyugatra) szükséges.

KÖZMÜELLÁTÁS ISMERTETÉSE

A telek közművesített, az új funkció energiaellátás a telken belül kiépített hálózatról vagy közvetlenül a 2022-ben bővített térszín alatti raktárépület energiarendszeréhez csatlakoztatható.

ÁLTALÁNOS LEÍRÁS, BEÉPÍTÉSI PARAMÉTEREK BEMUTATÁSA

A földszintes, téglalap alaprajzú épület északi oldalán, a liftházzal szemben kerület elhelyezésre a lépcsőház, illetve a borterasz bejárata. A borterasz belső tere az érkezési zónában a kiszolgáló pulttal és egy ruhatárral került kialakításra, majd keleti irányban a belső fogyasztó és rendezvénytérrel, míg nyugati irányban a külső fogyasztótérrel került kapcsolatba. A fogyasztást, illetve a rendezvények kiszolgálását biztosító egyéb funkciók – tárolók, konyha, vizesblokk – a belső tér északi oldalán, a lift és a lépcsőház sávjába került szakaszosan, „dobozszerűen” telepítésre. A kialakított belső elrendezés a villányi tájkép irányába 180fokos panoráma kilátást biztosít az alkalmazott üvegfelületeken keresztül. A belső terek élszaki oldalán, a funkciók dobozszerű telepítés következtében szakaszos kilátás valósul meg, így a belső térből a külső közvetlen természeti környezet 360fokban érzékelhető. A borterasz külső tere, árnyékolható illetve fedhető „naplemente-terasza” nyugati irányban került telepítésre illetve ezen kívüli egy keretrendszerbe integrált "kilátó-stég" került megvalósításra.

ALKALMAZOTT HOMLOKZATI ANYAGHASZNÁLAT

Az épület homlokzata kapcsán az alábbi anyagok kerültek alkalmazásra:
Felületkezelések:
Általános felület: meglévő épületeken megjelenő, sárgás színezetű téglaburkolat
Tetőfelület: Korcolt fémlemezfedés fekete színben
Padló: Beltérben műgyanta, külső térben wpc burkolat
Egyéb szerkezetek:
Árnyékolás: fém zsaluzia árnyékoló fekete színben

TÁJÉPÍTÉSZET

ÁLTALÁNOS CÉL
Általános célunk komplex akadálymentes és esztétikus környezet kialakítása volt, mellyel az új rendeltetés, a borterasz az egyéb, már meglévő funkciókkal kerül összekötésre.
Az esztétikus megjelenés esetében a rendezett kialakítás mellett fontos elemként tekintettünk a borászkodásra és annak eszközrendszerére így a tájépítészetben ezek az elemek dominálnak (hordó, szőlőtőke stb.)

BONTÁSOK
A tájépítészeti fejlesztés kapcsán bontási munka nem valósul meg.

TEREPRENDEZÉS
A tervezési területen a terepviszonyok csak a borterasz környezetében változik meg az akadálymentes közlekedést bíztosító, terepre helyezett rámpák kialakításával.