JPM RÉGÉSZETI MÚZEUM BELSŐÉPÍTÉSZETI TERVEZÉSE, PÉCS
BELSŐÉPÍTÉSZETI KIVITELI TEVDOKUMENTÁCIÓ

. . . . .

Építész tervező:
BORSOS ÁGNES DLA
MEDVEGY GABRIELLA DLA
GYERGYÁK JÁNOS DLA
RÁCZ TAMÁS DLA

. . . . .

Építész tervező munkatárs:
FÁBOS ATTILA
VARGA DÁNIEL

. . . . .

Szakági tervezők:
KIS-BOGDÁN ANDRÁS/STATIKA
GUNGL PÉTER/GYENGEÁRAM
TECHNIQE/ERŐSÁRAM
VIGH SZABOLCS / ÉPÜLETGÉPÉSZET

. . . . .

Látvány:
FÁBOS ATTILA

. . . . .

Tervezés:
2022

. . . . .

Munka bemutatása:

ÁLTALÁNOS LEÍRÁS, ELŐZMÉNYEK:

A belsőépítészeti kiviteli terv a Janus Pannonius Múzeum (Továbbiakban: JPM) Régészeti Múzeum épületének egyes földszinti és teljes első emeleti tereire terjed ki. A belsőépítészeti tervezési munkákkal párhuzamosan a múzeum felújítása a PVF NZRT. felügyelete alatt TOP projekt keretében folyamatban van.
A belsőépítészeti tervezési feladat a vázlattervi szakaszban az átfogó tervezési koncepción túl kiterjedt a TOP projekt költségvetési tételsoraiban rögzített kiállítási vitrinek kiállítást támogató (JPM kurátorai által megtervezett forgatókönyv) elhelyezésére is. A belsőépítészeti munkák megvalósítása a korábban említett TOP projekt mellett a JPM által elnyert GÉNIUSZ pályázat költségvetésével egészül ki. Utóbbi kapcsán a vázlattervi szakaszban az építtető JPM által a GÉNIUSZ projektből belsőépítészeti kialakításra fordítható összeget az építtető cca. bruttó 30 millió forintban határozta meg.
A TOP beruházás tervezési szakasza 2016-ban zárult. A kivitelezést a Strabag 2022 elején kezdte meg. A tervezés és kivitelezés között eltelt idő szükségessé tette a kiállítási forgatókönyv újragondolását. A belsőépítészeti vázlatterv ezeket a kiállítás rendezési 'update'-eket támogatta, melyek helyenként az eredeti tervekhez képest változtatásokat tettek szükségessé. A TOP projekt keretében burkolati tervek, világítási tervek elkészültek. Az erősáramú tervekben az áramvételi helyeket a vázlatterv konklúziójaként helyenként frissíteni kellett.

BELSŐÉPÍTÉSZETI KONCEPCIÓ

A belsőépítészeti vázlattervi javaslat a vitrinek és installációk kiállítás forgatókönyvét támogató elhelyezésén túl kitért egy általános koncepcióra.
A belsőépítészeti javaslat az általános, fehér festett felületek mellett bevezet egy térképző másik "szín" színt is, melynek jellemzői:
  • - A dinamikus terek (folyosók) áramló logikájából indul ki, vonalmenti felület jelöl ki, mely egyben fogadja előtétfalként a beépített digitális eszközöket, kíséri és takarja az installációkat, másrészt
  • - A felfűződő további helyiségekben festett, kulissza hangulatú. A statikus, egymás után sorolt tematikus helyiségeknek is dinamikát, 'sodródást' ad, összekapcsolja azokat.
  • - A primer tartalom, a kiállítás funkciót támogatja, mert a "szín" monokromizálja a környezetet, kulisszaszerű, 'titokzatos', semleges.
  • - E "szín" felület fogadja és összetartja a falon elhelyezett további írott információkat, tájékoztatást, grafikai elemeket.
  • - A térben elhelyezett vitrinek lábazatát is e "szín" kíséri.
  • - A matt, mély, semleges felület élettel telik meg a koncepciózus grafika és a színes tárgyak továbbá digitális interaktív elemek által.
  • - Világítás - A mennyezeti lámpatestek semlegesek, monokróm színűek, függesztett, keretes szerkezetűek, azaz nem képeznek vetett árnyékot. Másrészt helyi fények beépítve a vitrinekbe, kiállítástechnikai eszköz részeként.
  • - Padlóburkolat - Építész terv kiírás szerint - keményfa hajópadló tölgy színben, valamint mészkő lapburkolat. A földszint egyes helyiségeiben öntött burkolat.
Az épület földszintjén kialakításra kerül régészeti múzeum kiállítótereivel szoros kapcsoltban a JPM központi jegypénztára, egy múzeumshop és értékőrző /ruhatár került kialakításra. Az épület földszintjén helyet kap továbbá múzeumpedagógiai tér és az ideiglenes kiállításokat szolgáló térsor.
A földszintre vonatkozó vázlattervi belsőépítészeti javaslat a funkciók elhelyezését, egymáshoz való viszonyát vizsgálta az épületben, továbbá vázlattervi szinten olyan bútorozási belsőépítészeti javaslatot tett, amely kohézióban van a kiállítótér belsőépítészeti kialakításával. Továbbá illeszkedik a shopban kínált termékek sokszínűségéhez.
A vázlattervi szakasz végig járta az utat az egyedi tervezésű installációktól a rendelkezésre álló vitrinek elhelyezéséig. A pénzügyi keretek és elnyert források, továbbá érvényes megbízások tükrében megfelelő lehetőségnek bizonyult a TOP pályázatban szereplő vitrinek kiállítást támogató elhelyezése. A belsőépítészeti kiviteli terv ezt támogatja és egységesíti.
FALFESTÉSEK, FALBURKOLATOK

Az épület koncepcióban meghatározott felületein „szín” fal, valamint mennyezetfestés valósul meg. Az alsó szinten ahol a Biocalce rendszerre kerül rá az Absolute Paint festés, javasoljuk a simább, egységesebb felület létrehozásához a Biocalce Intonachino Tipo00' https://products.kerakoll.com/yeprepository/kerakoll/media/Bio_intonachino_tipo_00_2018_HU.pdf.pdf természetes, magas lélegzőképességű felületi simítóanyag (glett) az épületek csiszolt hatású felületeinek kialakításához. Szemcseméret eltérés 0 – 200 µm (mikron).
Az emeleten szükséges a régi festék réteg eltávolítása. Nem szerencsés egy többrétegű meszes festésre felvinni a leválás veszély miatt. A festék eltávolítás után itt is a Biocalce Intonachino Tipo00' javasoljuk glett anyagnak, természetes lélegzik és egységesíti a felületet.
Miután elkészültek a felületek alapozásként az Universal Wall Primer https://products.kerakoll.com/yeprepository/kerakoll/media/Universal_Wall_Primer_2021_EN.pdf alapozót kell használni és a felhordási ciklus után 6 órai várakozás szükséges az AbsolutePaint https://products.kerakoll.com/yeprepository/kerakoll/media/Absolute_Paint_2021_EN.pdf felhordása elött . Természetesen a szokásos portalanítási, takarítási stb. munkákat el kell végezni előtte, száradási ciklusokban szálló porra stb. ügyelni kell.
A vizesblokkokba kerülő csempeburkolatok az építészeti kiírásnak megfelelőek, azok színe a belsőépítész tervezők által történik.

BÚTOROK, BERENDEZÉSEK

A bútorok gyártásának megkezdése előtt a csatlakozó épületméreteket (faltávolságok, magasságok stb.) helyszíni felméréssel ellenőrizni kell! A gyártmányterveket a belsőépítészeti tervezőkkel jóvá kell hagyni gyártásba adás előtt! A megadott beépített elemeknél a gyártók által előírt utasításokat minden esetben be kell tartani, illetve már a gyártmányterv készítésénél is figyelembe kell venni! A sorozatgyártás előtt a bútorokból mintadarabok készítse kötelező, amelyek a belsőépítész tervezővel jóváhagyandók!