VÁROSMAJOR MEGÚJÍTÁSA, BUDAPEST
NYÍILT TÁJÉPÍTÉSZETI TERVPÁLYÁZAT

. . . . .

Építész tervező:
GYERGYÁK JÁNOS DLA
BORSOS ÁGNES DLA
KOVÁCS ATTILA
RÁCZ TAMÁS DLA

. . . . .

Építész tervező munkatárs:
KALKÁN DÓRA
VARGA DÁNIEL
FÁBOS ATTILA

. . . . .

Szakági tervezők:
TÓTH RÉKA/TÁJÉPÍTÉSZET
KERÉCZ PÉTER/KÖZMŰ

. . . . .

Látvány:
KOVÁCS ATTILA

. . . . .

Tervezés:
2022

. . . . .

Kivitelezés:
-

. . . . .

Illeszkedés a környező városszövethez, infrastruktúrához és természeti környezethez

A Városmajor jelenleg 10 ha-os területe a Belvároshoz legközelebbi zöldfolyosó, a Budai Zöld Korridor utolsó láncszeme, ezáltal jelentősége túlmutat a közvetlen vonzáskörzetében betöltött kedvező szerepénél. A környék életében elsősorban klímajavító és rekreációs szerepe kiemelkedő, a Budai Zöld Korridor részeként azonban ez egész Belváros klímájának kedvezőbbé tételéhez tud hozzájárulni.

Ez utóbbi szerepe azonban még a Korridor többi elemével való hiányos kapcsolatok miatt kevésbé érzékelhető. A tervezés során fontos szempont volt ezeknek a kapcsolatoknak a kiépítése, amely legfőképp a Csaba, a Maros és a Hajnóczy József utcákon keresztül tud megvalósulni.

Az említett kapcsolódási pontokat sávos zöldfelületi elemek létesítésével, fasorok és cserjesávok telepítésével kívánjuk elérni. A többi irányokba a legjelentősebb változást a Fogaskerekűtől délre eső sáv zöldfelületének fejlesztése hoz, így a zöldhálózati kapcsolatok ÉNy-i irányban jelentősen fejlődnek. A park jelenlegi formájában a központi parkterületen túl rengeteg olyan zöldfelületi pufferterületet foglal magába, ahol nem tudott kialakulni sem használati, sem esztétikai értelemben hasznos, jól funkcionáló zöldfelület.

Az illeszkedés, valamint mint önálló, biológiailag aktív szövettel szemben az alábbi követelményeket fogalmaztuk meg:

  • Tájépítészeti összhatás megteremtése, városképi megjelenés erősítése
  • Önálló identitás, egységes arculat megteremtése (fragmentáltság megszüntetése)
  • Kialakult városkép gazdagítása színvonalas beavatkozással mind a természeti, mind az épített környezet kapcsán.
  • Egyszerű, áttekinthető megközelítés és használat gyalogosan, a közösségi közlekedés megállói felől, valamint kerékpárral
  • Belépési pontok és kaputérségek aktivizálása
Tervezési alapgondolat és koncepció

A pályázati kiírásban foglaltakkal egyet értve, az alábbi elvek köré szerveztük a parkmegújításának koncepcióját:

A közpark zöldfelületének növelése
tervezési válasz: alulhasznosított funkciók eltávolítása, épített funkciók társítása, szinergiák megteremtése, intenzív zöldesítés

A közpark tehermentesítése a gépjárműforgalom és a parkolás alól
tervezési válasz: gépkocsiforgalom kirekesztése, parkolás csak az intenzív használati zónák közelében

A meglévő zöldfelület értékmegőrző megújítása
tervezési válasz: növényállomány átfogó, szakaszos megújítása

A közpark ökológiai viszonyainak javítása érdekében vízfelület létrehozása
tervezési válasz: mesterséges vízfelület a park súlypontjában (mélypont)

A közpark belépési pontjainak és kapuinak fejlesztése
tervezési válasz: a park keleti és nyugati szélén urbánus kertek kialakítása szolgáltatásokkal

A 21. század tájépítészeti színvonalának megfelelő minőségű park infrastruktúra és arculat kialakítása.
tervezési válasz: történeti karakter ötvözése magas minőségű anyagokkal és utcabutorokkal, egységes arculat mentén
Térszerkezet, kialakítás

A park sétaúthálózatának és funkcióterületeinek elhelyezését két fontos szempont befolyásolta:

  • történelmi gyalogos tengelyek visszaállítása
  • a mai használatnak megfelelő bejárati és átközlekedési szokások integrálása a parkhasználati struktúra felállításában.
A fentiek alapján egy fő gyalogos tengelyt alakítottunk ki, amely K-Ny irányban átszeli a parkot és összeköti a templom körüli fogadóteret a Szent János Kórház felöli fogadótérrel. A főtengelynél kissé alárendeltebb szereppel, de további fontos fő közlekedési tengelyek a vele párhuzamosan, tőle északra és délre futó 2 db szintén hosszanti tengely, valamint kereszt irányban a Szamos, Temes és Acsády utcák tengelyei. Ezek adják a parkstruktúra alapját és jelölik ki egyben a funkcióterületek helyét.

A déli sávba rendeztük az "aktív" kikapcsolódás helyszíneit, így elkülönülnek a park "csendes" részeitől. Ezen a sávon belül a gyerekjátszóteret és a fitnesz parkot tettük a meglévő fák által biztosított árnyas részekre és a megszűnő épületek helyén felszabaduló üres területekre a nagyobb építési és helyigénnyel rendelkező gördeszka és pumpapályát. Így érjük el a legkevesebb fakivágást ebben a sávban. A szabadtéri sportpályák elhelyezésénél fontosnak tartottuk a minél szélesebb körű kihasználtságot és a fás állomány megőrzését, ezért a pályákat a gimnázium közelében helyeztük el.

A kutyafuttató helyét a könnyű és gyors megközelíthetőség mellett a perifériás elhelyezés jelölte ki. Így került a Fogaskerekű telephelye mellé, ami minden irányból könnyen elérhető, és nem vesz el értékes belső magterületet a parktól. Az Ignotus utca, Temes utca és a gyalogos főtengely által határolt rész a "csendes" pihenés színtere, melyet tovább tagoltunk különböző funkcióterületekkel.

A tó a park legmélyebb pontjára a szabadtéri színpad helyére kerül, amit két szempontból is kedvezőnek ítéltünk:

  • a tereplejtések miatt nagy területről lehetséges a csapadékvizek bevezetése a tóba
  • a szabadtéri színpad épületegyüttese miatt ez egy fátlan területe a parknak így a tó létesítéséhez nincs szükség fakivágásra.
A tó melletti szabad területek kiválóan alkalmasak napozórét kialakítására.

A gyalogos főtengely mellett a tóhoz kapcsolódóan kialakítottunk egy vizes élőhelyet imitáló sávot, ahol a csapadékvíz lassú elszivárogtatása mellett egy változatos élővilágú és kialakítású terület létrehozása volt a cél. Ez a sáv a park központi részének jól érzékelhető karakteres eleme, amely a pihenőterületeken keresztül a főtengelyről elérhető.

A fő közlekedési tengelyek között további kisebb gyalogutakat terveztünk, melyek a parkban eltöltött sétálására adnak lehetőséget. A sétautak között egy kacskaringós vonalvezetésű "merengő" kertet alakítottunk ki. Ez a sáv a park egy önálló része, amely a vonalvezetés mellett tematikus növényültetéssel emelkedik ki környezetéből. A tematikus növényültetés változatos és a park többi részére nem jellemző dús növénykiültetésből álló sáv, amely intenzíven hat érzékszerveinkre. A kacskaringós kis sétaút lelassulásra késztet, és mindig csak egy-egy szegmensét tárja a látogató elé. Ennek a sétaútnak a része a platános kert, ahol az idős platánok sajátos hangulatával találkozhatunk, illetve a télkert, ahol elsősorban a télen díszítő növényfajok uralkodnak. Mindkét szakasz egyedi hangulatot áraszt és kitűnik a park többi részéből.

A Szilágyi Erzsébet fasor menti rézsűn fémszerkezetű, fa borítású pihenőteraszokat hoztunk létre, melyek némelyike összeköttetésben áll egymással.

A fasor felőli zajterhelés csökkentésére a park szélén egy önálló betontáblákból eltolva épített álló zajfogó falat terveztünk. A beugró falszakaszok elé növényültetés kerül, így oldva a fal merevségét. A táblák magassága nem haladja meg az 1,4 métert, így felettük az átláthatóság biztosított, nem zárja le hermetikusan a parkot. A zaj csökkentését már ekkora zajvédő fal is jelentős mértékben megoldja.

"Aktív sáv":

A sportpályák - kötelező és opcionális elemek egy együtt – a játszótér és egyébb tömegvonzó felületek a tervezési területen létrehozott "aktív sáv" területén az alábbi csoportosítással (zónákban) kerültek elhelyezésre (északnyugatról délkelet irányba haladva a felsorolással):

multifunkcionális sportkert: az "aktív sáv" északnyugati részén, az építendő tornaterem közvetlen környezetében a nagyobb helyigényű labdajátékok sportfelületei - kisméretű focipálya, kosárlabda pálya, streetball pálya, teniszfal - kerültek elhelyezésre. A funkcióhoz szorosan kapcsolodó komfortos használatot biztosító öltözők és vizesblokk elhelyezését lásd alább.

futókör: az "akítv sávot" körbeölelő futópálya rendszer 420m - 680m - 1050m - 1400m

fitnesz és extrém sportkert: a kültéri fittneszgépek, a kisebb helyigényű labdajátékok (teqball, asztalitenisz) valamint az extrém sportok (parkour és mászófal) területe.


öltözők és vizesblokk: az aktív terület szabadon használható súlypontjában került elhelyezésre a cca. 200m2 alapterületű különnemű és családi öltöző és vizesblokk, külön pelenkázó helyiséggel. Az épület megjelenése során fontos szempont volt a szoborszerűség valamint az átlátás megtartása ezért a választás egy kör alakú tér- és tömegformálásra esett. A több irányból megközelíthető épület az "akítv sáv" teljeskörű kiszolgálását képes ellátni, valamint a teljes park nyilvános illemhely igényére tervezett.

korosztályos játszótér: a kisgyermekes (6 éves korig) és kamasz (6-14 éves korig) korosztály számára egyedi hangulatú játszótér került kialakításra (előbbi lekerített kialakítással). A dimbes-dombos alapfelületen három egyedi hangulatú tartószerkezet fogja össze a játékokat amik széles választékban nyújtanak mászó illetve hintázási lehetőségeket.

bringapark: a pályázati kiírásban rögzített kötelező és opcionális programelemeket felhasználva egy nagyobb, összefüggő bringapark kialakítását terveztük egységes tájépítészeti karakterrel. A funkció elhelyezése kapcsán fontos szempont volt a elérhetőség, megközelíthetőség egyszerű kialakítása a park egyéb funkcióinak zavarása nélkül.

Tornaterem és rendezvénytér/szabadtéri színpad

A park új, jelképeként is értelmezhető épületét, a tornatermet a tervezési programban meghatározottak szerint helyeztük el négyirányú aktív kapcsolattal: a meglévő rézsűbe illesztett épület a park felé a nagyobb és kisebb tornaterem üvegfelületen keresztül integrálódik a természet látványába, míg a városmajor utca felől a különböző szolgáltatások kerültek kialakításra aktív térfalat képezve. Az épület főbejárata a gimnázium irányába, az új É-D irányú gyalogos főtengelyre lett szervezve, míg déli irányban a meglévő rézsű kihasználásával ide telepített szabadtéri rendezvénytérrel került szimbiózisba. A rendezvénytér a szabadtéri színpad funkciójának a parkban tartása esetén épített, légies ttérfallal és kiszolgáló funkciókkal könnyen bővíthető szabadtéri színpad funkcióvá. A tornaterem és kapcsolódó funkcióinak (öltözők, tárolók, vendéglátó egységek, stb.) együttes használatát javasoljuk a kialakítandó szabadtári színpad kapcsán.

Daun villa/nyaraló

A helyi védett épületből elsődlegesen az "aktív terület", valamint a teljes park belső területének kiszolgálása látható el vendéglátó funkciókkal, annak érdekében, hogy a területet a lehető legjobban aktiválni lehessen. A szabadtéri színpad kialakítása esetén a helyi védett épület karakteres, magas minőségű fogadótere lehet a színházi funkciónak.

Park üzemeltetési- és fenntartási épület

A park területén a növényállomány és az egész parkterület gondozására a gimnázium épületétől keletre egy önálló, közúti kapcsolattal bíró parkfenntartási telephelyet, hoztunk létre belső terekkel (műhely, szociális blokk) és egy lehatárolt udvar résszel (eszközök és gépek tárolására). A külső és belső terek együttesen alkalmasak a fenntartás során keletkezett zöldhulladék és kommunális hulladék ideiglenes tárolására is. A telepítés és tervezés során a fenntarthatóságra kiemelt figyelmet szántunk: korszerű, energiatakarékos megoldásokat alkalmaztunk a hosszú távú, költséghatékony üzemeltethetőség figyelembevétele érdekében.