BUDAPESTINFO PONT TERVEZÉSE
BUDAPEST
ÉPÍTÉSZETI ÖTLETPÁLYÁZAT
Tervezők:
GYERGYÁK JÁNOS DLA
BORSOS ÁGNES DLA
Tervezés éve:
2015
KONCEPCIÓ: KERET+KÉP
Kiinduló ötletünk egy olyan vizuális jel létrehozása volt mely az tájékoztatás átadáshoz könnyen észrevehető, „tudást ad” illetve szorosan köthető a magyar kultúrához. Koncepciónk a „KERET + KÉP” ezen három alapgondolat egyvelegéből alakult ki; javaslatunk szerint KÉPKERETEKET állítanánk ki a közterületre melyekbe híres magyar alkotók festményeit, grafikáit (KÉPEIT) helyeznénk el. A KERET fix, a KÉP „mozog”. Az infó pont nyitvatartási idejében a kép teljes egészében látható kitöltve a keretet, míg nyitvatartási időn túl összecsukódik három részre, lezárva az infó pont belső terét. Az új, figyelemfelkeltő „utcabútorok” Budapest közterületeinek értékes kulturális és tájékoztatásos elemei egyszerre.
INFO PONT BEMUTATÁSA
A fix KERET lokális teret alakít ki mely sokkal közvetlenebb és barátságosabb, mint egy pult mely elválaszt, és konkrét határokat szab kérdező és válaszoló között. A KERET-en belül egy mikro tér jön létre mely nyitvatartási időn belül egy irányból, azon túl két irányból szinte teljesen nyitott. Az információadás sokkal közvetlenebb hal a kérdező mellet állva tudjuk segíteni és informálni a fogadó félt, ezért egy olyan „szabad” teret hoztunk létre melyet önállóan vagy segítséggel tudnak használni a kérdezők, a turisták.
A KERETEN belül található két mozgatható és egy fix panelből álló, külső oldalán KÉP-ként funkcionáló felület a belső oldalon digitális információs pontként funkcionál. Az info pont nyitvatartási ideje alatt a pavilon 2 mozgatható panelei manuális irányítással nyithatók és rögzíthetők úgy hogy az infó pont tere kinyíljon, míg a nyitvatartási időn túl a 2 mozgatható panelt behajtva a belső tér – médiafelületek, ajándéktárgyak, kártyák védelme – bezáródik elrejtve az összes fontos belső tartalmat.
A belső terében törekedtünk az egyszerűségre és a „rendre”. Az egyszerűség jegyében a belső térben 4db digitális, érintőképernyős felület javaslunk melyek mellett az egyéb információs elemeket, ajándéktárgyakat, kasszát rejtett rekeszekbe helyeztük a térbe felülről belógó „i” betűt formáló szerkezetbe. A szerelt mennyezetbe fűtő-hűtő berendezést terveztünk mely a nyitott, de félig védett térben képes jobb mikroklímát kialakítani.
Az info pont a két hosszoldala mentén rejtett LED égősort kapott, így éjszaka egy, a környezetétől jobban megvilágított elemként jelenik meg.
Az egyik hosszoldala felöl nyitott teret a függesztett tárolókkal („i” betű) egy helyen leszeparáltuk (3,32m2) mely az info pont „védett”, személyzeti tereként szolgál rejtett ülőfelülettel. A mozgatható pult és a fix szerkezetekkel leszeparált tér egyszerre nyitott és védett. Az infópont az információadáson kívül WIFI HOTSPOT-ként és AKSITÖLTŐ állomásként is működne, melyek a napjainkban elterjedt okos telefonok legnagyobb szükségletei.
SZERKEZET – ANYAGOK - SZÍNEK
A pavilont fém könnyűszerkezetes rendszerrel javasoljuk megépíteni. Fogópontok elhelyezése esetén könnyen mozgatható, daruzható. A tartószerkezet borításaként kültéri, természetes farost ill. cellulóz magból álló dekorlemezt használtunk a KERETHEZ fekete, a belső térhez FEHÉR, míg a függesztett rejtett tárolókhoz („i” betű) coral színben. A tető felületén vonalmenti vízelvezetést alakítottunk ki, rejtett eresszel és lefolyócsővel. A gazdaságos gyártási költségek valamint a költséghatékony fenntartás az egyszerű forma és általános anyaghasználat miatt indokolt.
ADATOK
A belső személyzeti tér 3,30m2 (1,80m mély/1,85m széles) mely a 7,20m2-es (1,80m mély/4,00m széles) fedett, külső térrel egészül ki. A KERET 6,25m hosszú és 2,06m széles. A belmagassága 2,20m míg a KERET teljes magassága 2,65m magasságú.
KÉP-JAVASLAT: VICTOR VASARELY
2016-ban Victor Vasarely az optikai festészet, vagy másnéven az „op-art" legjelentősebb képviselője jövőre lesz 110 éve hogy megszületett. Javasolnánk, hogy a jubileumi évben az ö alkotásai díszítsék a budapesti infó pontokat, mint az egyik leghíresebb magyar művész. Koncepcióink évről évre más művészek képeit javasolná, ezzel egy változatos elemként jelentkezve Budapest közterületin, mellyel a turisták, városkalandorok újabb és újabb információt kaphatnak a magyarság rendkívül széles kulturális történelméből agy akár kortárs irányaiból.