NEMZETI ÉS EGYETEMI KÖNYVTÁR
LJUBLJANA
NEMZETKÖZI ÉPÍTÉSZETI ÖTLETPÁLYÁZAT
Tervezők:
SEBESTYÉN PÉTER DLA
RÉTFALVI DONÁT DLA
GYERGYÁK JÁNOS DLA
SIMON ZSOLT
KISS GERGŐ
SZENTGYÖRGYI ÁRPÁD
ZSIGA ZOLTÁN DLA
STEMMER ANDREA
Tervezés éve:
2012
ELŐZMÉNYEK
Az idén meghirdetett nemzetközi építészeti tervpályázatot a szlovéniai Felsőoktatási, Tudományos és Technológiai Minisztérium írta ki a Szlovén Építész és Településrendezési Kamara közreműködésével annak érdekében, hogy megtalálják a legmegfelelőbb építészeti megoldást az új NUK II. (Nemzeti és Egyetemi Könyvtár) összetett belső térbeli elrendezéséhez, illetve a külső környezeti kapcsolatokhoz és a kialakult közlekedési rendszerhez Ljubljana egyik történelmileg nagyon fontos belső területén.
Az új NUK II. épülete a tervek szerint a Ljubljanai Egyetem tudományos központja lesz, amely fontos társadalmi szerepet játszik majd a tudás megszerzésében és átadásában, valamint a kutatási folyamatokban. A NUK II. megépítése után átveszi a Jožef Plečnik tervezte NUK I. feladatainak jelentős részét. Napjainkban a NUK I. túlterhelt, az épület jelen állapotában sokat veszített igazi karakteréből. A tervek szerint az új fejlesztés lehetővé teszi a NUK I. építészeti értékeinek bemutatását, a felhasználók számára fontos könyvtári funkció fenntartása mellett.
Az új NUK II. könyvtárhoz kapcsolódóan számos célkitűzést fogalmaztak meg a programban: a városépítészet, a kulturális örökségvédelem és a régészet szempontjainak egyidejű szem előtt tartásával kívánják biztosítani egy kiváló minőségű, a kortárs városi tér létrejöttét, ahol felismerhetőek a helyi és történelmi hagyományok, elsősorban a régi római Emona település értékes öröksége. A NUK II. új épületének intenzív hatásokat kell generálnia a meglévő, silány környezetre, élettel megtöltve a területet.
Az épületnek olyan központként kellett megtervezni, amely lehetővé teszi a kutatást, tanulást, interaktivitást, biztosítja az egyetemi kommunikációt a különböző társadalmi szervezetek között, valamint különböző kulturális tevékenységeknek is helyet ad. A program szerint az új könyvtár célja a szlovén írott kulturális és tudományos örökség bemutatása, tárolása, védelme és megőrzése lesz a jövő számára, mind nyomtatott, mind digitális formában.
ÉPÍTÉSZETI KONCEPCIÓ
A hely karakterét a régészeti romok jelenléte igen erősen meghatározza, ezt megóvandónak véltük, ezért a minimális bontás mellett bevontuk a régészeti lelőhely romjait a könyvtár vérkeringésébe,hogy így a terület igazán élővé váljon. Ezt úgy értük el, hogy az épület utcai feltárulásából már látszik az épület alatti romterület és a hátsó kert, mely látványával vonzza a látogatókat.
A feladat nem illeszkedési, hanem hozzáépítési kérdéseket feszeget. A meglévő határoló épületek kiegészítésével záródik a háztömb. Ugyanakkor az új épület méretei és léptéke miatt a meglévőkkel szinte egyfajta „épületkarambolként” találkozik, az utcai zárt sorú beépítés hézagossága ellenére.
A tervezett főbejárati szintnek képesnek kell lennie arra, hogy fogadja és kezelje a három fő megközelítési irányból érkező látogatókat.
A földszinti nyitott épülettömegnek, valamint a nagy üvegfalaknak köszönhetően a benti programok láthatóak kintről is, így a belső és külső terek összeolvadnak, nincs éles határa a létesítménynek. Az épület és a tömbbelső is flexibilis: összenyithatóak a ház belső terei valamint a ház és a köztér is. Így kialakul egy új épület- köztér rendszer, mely mozgáskorlátozottak számára is jól használható. A befelé lejtő zöldfelületek, az alacsonyabban lévő érkező szint és a tömbbelső csökkentik a környező utak által keltett zajterhelést, illetve a különféle publikus rendezvények ideje alatt lelátóként funkcionálnak.
Az épület egyszerű tömegformálással, geometrikus elemekből építkezik, szorosan betartva az építménymagasságra vonatkozó előirányzott magasságokat. A tömeg meghatározó motívumai a transzparens könyvtári blokk és a tömör raktári zóna, amelyek közé beékelődik az egykori út kelet-nyugati hossztengelyű része fölé épített többnyire áttört központi épülettömeg.
Ma, amikor a fiatalok generációjának a kulturális ismereteit javarészt az internet, a Facebook és a Google teszi ki, nagyon fontosnak tartjuk, hogy a kultúra hagyományos, hús-vér átélésének helyszíne a fiatalok számára is csábító, elérhető legyen. Olyan épületet terveztünk, ami egy átlátszó burkon belülre elhelyezett, csábító megjelenésű testekből/könyvespolcokból/emberekből áll. A testek átlátszó csomagolása érdekessé teszi őket a kívülálló szemében.
Az épület réteges szerkezetű, a különböző rétegek a publikus, félpublikus és zárt tereket határolják. Legkülső rétege maga a köztér, ami körülveszi az épületet nézelődő, kíváncsiskodó vagy bekívánkozó emberekkel. A következő réteg az üveghéj, ami több helyen kinyílik, vagy nyitva van és beengedi az érdeklődőt anélkül, hogy részt venne a könyvtárban zajló eseményen. Ezt követi az átmeneti tér, az üveg és a könyvtári zóna zárt rétege között. Ebben a rétegben kiállítások és egyéb, akár populáris rendezvények történhetnek, itt található a shop, az éjszakai olvasó, a többfunkciós terem és a régészeti maradványok. Ez a réteg, ha akarjuk a köztérhez, ha akarjuk, a könyvtári funkcióhoz illeszkedő tartalomhoz kapcsolódik. A következő réteget a könyvtár nyitott terei - a szabadpolcos könyvtár a napilap olvasóval - képviselik. A speciális kollekciók könyvtári szintjei a térben felfelé haladva követik az alsóbb szinteken lévő szabadpolcos olvasótereket. Az elmélyültebb olvasáshoz „tömör dobozok” képében megjelenő olvasótermeket, szobákat alakítottunk ki.
A tömegalakítást befolyásoló elvek:
a romszint legszellősebb
a lehetséges pinceszinteken az épület letalpalása
a tömbbelsőben a beépítési vonalon belüli tervezés, de meglazított kontúrral
a régészeti utca északi részén elhelyezett több szintes raktárblokk tömörsége
a déli oldalon kifeszülő olvasótermi funkciók bevilágíthatósága
az egykori utca kontúrjának és tömegének épületen belüli megjelenítése
a lépcsőzetes belső átjáró passzázs megléte, és épületek közti átvezetése
a bejáratok megfelelő irányultsága, és felismerhetősége
a járdaszélesítések, és visszaállított ciszterna kialakítása
Az épület déli üveghomlokzata előtt nagyméretű vászon árnyékolót terveztünk, mely az utcáról nézve kivetítő felületként tud majd működni, hirdetve az épületben zajló aktuális eseményeket (könyvhét, író-olvasó találkozó, stb.).
A vizuális kultúra térnyerése manapság tagadhatatlan, ezt minden módon segítenie kell egy modern közösségi épületnek. Az épületet olyanra formáltuk, hogy önmagában ne túl sok érzelmet közvetítsen, a benne lévő tartalom által váljon érdekessé. Ha a belső tartalom ki tud vetülni a homlokzatra, az meg tudja újítani magát a könyvtárat is. A kivetítéssel összekapcsolt kultúra terjesztése élővé teheti az épületet akár annak zárva tartása alatt is. A teraszos kávézó zajosabb, naposabb és nyitottabb világát leválasztottuk a könyvtár fogadóterétől.