NÉGY LAKÁSOS TÁRSASHÁZ ENGEDÉLYEZÉSI TERVE
JÁSZAI MARI UTCA, PÉCS

KONCEPCIÓ TERV – ENGEDÉYLEZÉSI TERV

. . . . .

Tervezők:
ROHOSKA CSABA DLA
GYERGYÁK JÁNOS DLA

. . . . .

Látványterv:
SEBESTYÉN PETRA

. . . . .

Tervezés éve:
2011
Megvalósulás:
2012

. . . . .

TERVEZÉSI KONCEPCIÓ

Az épület léptékében és tömegében visszafogott, városias. A mai kor építészeti jegyeit leginkább, a hagyományos épületformát kiegészítő szerkezetek és a felhasznált anyagok hivatottak reprezentálni. Az épület kialakításánál fontos szempont volt a gyalogos és gépkocsis megközelítés megfogalmazása. Az utca földszinti frontja rejti a garázs funkcióját olyan módon megfogalmazott homlokzattal, mely tudatosan rejti el a garázskapukat és alkot egy megbonthatatlan formai egységet. A gyalogos bejárat visszahúzva az utcától kap hangsúlyt. A „kapu” anyaghasználat viszont nem gátolja a korábban említett homogén földszinti egység „áramlását” a belső udvar felé. Így egy hosszabb gyalogos bejárat alakul ki, lehetőséget teremtve a visszafogott megjelenésre és egy érdekes térbeli viszony (bejárati folyosó és kert között), a hagyományos „szárazkapus” bejáratok átértelmezéseként. Az épület nyugatról az udvar szintjén együtt él, beágyazódik a (telepítendő) intenzív zöld környezetbe. A kialakuló tömeg „kibontásain” keresztül tudnak a használók kommunikálni a kerttel, burkolt és burkolatlan felületeken keresztül. A fűtetlen lépcsőház kialakítása is ezt a nyitottságot erősíti. A függesztett fémlépcső filigrán szerkezete különálló elemként helyezkedik el a statikus épülettömegen belül. A szerelt jellegű „szellős” földszintre egy jóval zártabb emeleti és tetőtéri tömeg került. A kettő kontrasztja teszi érdekes ezt az épületet. Az alkalmazott homlokzati anyagok (főként az utcafronton) horizontálisan osztják az épülettömeget és így keresik a kapcsolatot a épített környezettel (a szomszédos magasföldszintes kialakítású épületekkel). Az épület földszint + emelet + tetőtér kialakítású. A földszinten a gépkocsi tároló illetve két külön tároló helyiség kapott helyet. Az első emeleten illetve a tetőtérben két-két lakást alakítottunk ki. A lakások egy fűtetlen lépcsőházon keresztül közelíthetők meg. A kertet és a teraszt is fontos funkcionális elemnek tartjuk, a lakások nappalijai mind ebbe az irányba fordulnak. A hálószobák utcafrontiak és a fürdők is keletre néznek.


A tervezési folyamat teljes szakaszában vizsgáltuk a megfelelő arányokat a közösségi terek és a privát zónák között. A telek szűkössége sokban korlátozta koncepciónkat. A gépkocsi tárolók homlokzat mentén történő kialakítása meghagyta a lehetőséget számunkra, hogy a telek belső, 9 m széles területét közösségi funkcióknak szánjuk. Ennek területét burkolt és zöld, illetve nyitott és fedett kialakításba is létrehoztuk, megteremtve a közösségi érintkezés több lehetőségét.

A külső burkolt felülethez kerti sütőt terveztünk. A földszinthez egy közösségi mosó/tároló konyha is tartozik, szemétgyűjtővel együtt.

Az üzemeltetővel egyeztetve, ha a fiatalok nem igénylik a gépkocsi tárolót az eredeti funkciójával, olyan közösségi felületeket is kialakít ahol játszani, sportolni lehet a garázstérben. A földszinti felületeket növelően szabad, nyitott lépcsőházat alakítottunk ki, így a lakásokból kiérve rögtön a közösségi udvarban érezhetjük magunkat, nem egy zárt közlekedőtérben. A lakások nappali, vendégfogadó terei is mind ide, a belső udvarra tájoltak.