INTEGRÁLT SZOCIÁLIS KÖZPONT
HARKÁNY
KONCEPCIÓ TERV
Tervező:
GYERGYÁK JÁNOS DLA
Látványterv:
PÁLL ZOLTÁN
Tervezés éve:
2008
TERVEZÉSI TERÜLET
Harkány szeretné bővíteni szociális ellátási lehetőségét ezért egy új épületben, több funkció összevonásával alakítana ki integrált szociális központot. Itt gyermekjólét, családsegítő szolgálat, orvosi rendelőkön kívül helyet kapna még egy gyermek és egy idős napközi/foglalkoztató.
A funkció kialakítására egy önkormányzati kézbe került teleket –meglévő sátortetős házzal - néztek ki. A telek környezete jelentősen beépített, falusias, de jellemzően már kisvárosias
utcaképpel.
TERVEZÉSI KONCEPCIÓ
A tervezés során a nehézséget az adta hogy a telek előírásai nagyon korlátozottak az épület alapterületi igényei viszont nagyok. A telek beépítettsége azonban nem tesz lehetőséget ilyen méretű épület elhelyezésére ezért a területet módosítani is kell.
További nehézséget okozott hogy az előírások csak egy főépületet engedélyeznek, így egy új, fűrészfogas toldást javasoltam. A javasolt paraméterek mellett egy több osztású, „torz” nyeregtetős telepítést belső folyosóval kötném össze, így a központi közlekedőről a teljes
terület irányítható.
BELSŐ TEREK
A belső terekben fontos volt a egyszerű, a nagy terhelés miatt a könnyen javítható felületek, anyagok alkalmazása. Ezt megpróbáltam kombinálni olyan markáns, színkontrasztokkal amik mégis egy vidám hangulatot teremtenek az épületen belül. Az épület több helyen is hagy tartalék területeket a „torz” nyeregtetős forma következtében, mivel a nagyobb belmagasságok miatt igény szerint a gyerek napközit galériázni is lehetne, létrehozni a gyerekek számára egy külön kis területet, egy „vackot” ahol ők lehetnek az urak. A bejáratot a régi és az új épületrész csatlakozásánál alakítottam ki. Ez egyértelműen leválasztja a családsegítő szolgáltatásokat - rövid idejű tartózkodás - az ebédlő-idős és gyerek napközi - hosszú tartózkodás - tereitől. Az épület egy egyszerű fehér vakolt tömeg lenne a lehető legtöbb helyen nyílászárókkal megtörve, hogy a bent tartózkodó emberek intenzív kapcsolatba kerüljenek a környezetükkel. Az épülethez tartozó kertek -oldal és hátsókert - megfelelő elosztása volt egy fontosabb feladat. Így három udvar/kert alakult ki: Az egyik a dolgozók árnyékolt terasza, a másik a gyerekek játszóudvara a harmadik pedig az idős napközi külső területe.